سه‌شنبه ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
پایگاه تحلیلی خبری جامعه ما

پایگاه تحلیلی خبری جامعه ما

تاریخ انتشار

سه‌شنبه ۱۳۹۷/۱۰/۲۵ ساعت ۲۰:۰۹:۰۹

شناسه خبر

۶۸۰۴

علیرضا زاکانی و مصطفی تاجزاده در مناظره‌ای درباره حوادث کوی دانشگاه مطرح کردند:

تاجزاده: در مورد ۷۸ بدون تسامح حوادث گذشته را نقد کنیم/ چرا قاتل عزت ابراهیم‌نژاد را معرفی نمی‌کنید// زاکانی: شما در جریان کوی دانشگاه کشته‌سازی کردید/ لباس شخصی‌ها به نوری و هاشمی و تایید خاتمی برمی‌علیرضا زاکانی و مصطفی تاجزاده درباره حوادث سال 78 به مناظره نشستند.

جامعه ما: علیرضا زاکانی که شروع کننده مناظره با مصطفی تاج زاده بود با بیان اینکه در حادثه کوی دانشگاه عده‌ای در عرصه سیاسی کم آوردند،‌ گفت: تیتری را روزنامه سلام زد و بعد از آن روزنامه توقیف شد. بعد از آن گفتند پاسخ این موضوع را می‌دهیم و کوی دانشگاه شروع شد. کسی از قانون‌شکنی‌ها چیزی نمی‌گوید. یک نفر را به گروگان گرفتند، وزیر کشور آقای موسوی‌لاری وارد شد و و برخوردها غلط در غلط بود. ما همان موقع هم محکوم کردیم اما دوستان آقای تاجزاده این را نمی‌بینند. نیروی انتظامی هم تخریب کرد و این واقعیت است و اشتباه بود و ما هم این را می‌‌گوییم. در آن زمان کشته‌گیری و اربعین‌گیری شد. ۷۰ پلیس زخمی شدند.


به گزارش جامعه ما، وی ادامه داد: به آقای تاج‌زاده گفتم وای بر دولتی که شما معاون سیاسی آن هستید که نمی‌دانید افرادی که در خیابان هستند پای سفره نهضت آزادی نشسته‌اند. جلسه‌ای با وزیر کشور و اقای تاجزاده و برخی دیگر برگزار شد. آن زمان به ما اجازه تجمع ندادند و گفتند که شما مجوز ندارید. ما اعتراض کردیم که چند وقت است مردم بدون مجوز وسط خیابان هستند. امثال آقا تاجزاده دیکتاتورهایی هستند که الان دم از آزادی می‌زنند.
در مورد ۷۸ بدون تسامح حوادث گذشته را نقد کنیم

مصطفی تاج زاده در پاسخ به زاکانی با بیان اینکه باید برای کسب تجربیات از گذشته گفت: در مورد حادثه ۱۸ تیر بعدها وزارت اطلاعات اعلام کرد که هیچ سرنخی از دست داشتن نیروهای خارجی و ضدانقلاب در آن وجود نداشت. ۱۸ تیر که اتفاق افتاد یک جلسه در شورای عالی امنیت ملی برگزار شد. دو نفر از سپاه به این تیم اضافه شد.

 

او گفت: فرمانده نیروی انتظامی هم در آن شرکت داشت و بعد از تحقیقات مفصل نهایتا گزارشی ارائه شد. هم رهبری و هم رییس جمهوری تاکید داشتند که مسبب این اتفاقات باید مشخص شود. برای اولین و آخرین بار گزارش از رادیو تلویزیون خوانده شد و به تایید سپاه، قوه قضاییه، رهبری، رییس جمهور، شورای عالی امنیت ملی و وزارت علوم رسید.

 

تاجزاده ادامه داد: بعد از اینکه دانشجویی پایش به جدول میخورد سنگپرانی از طرف دانشجویان آغاز می شود. پس از این موضوع تازه درگیری شروع شد. تا قبل از این درگیری نبود. از اینجا تنش بین دانشجویان و نیروها بالا گرفت. نماینده ای می رود و از طرف من به دانشجویان مذاکره میکند. اما بعد از نشست یک تیراندازی موجب التهاب بیشتر می شود. آقای محمدعلی ذکریایی کتاب خوبی درباره حوادث کوی دانشگاه به نام «کوی دانشگاه به روایت رسانه‌ها» تهیه کرده که جزئیات این حادثه در آن نوشته شده است.

 

به گفته وی، تا زمانی که دانشجویان در مراحل اولیه تجمع بودند، هیچ سنگ اندازی و ناآرامی بدان معنا نبود. ولی از زمانی که در مراحل پایانی شب، آقای امیراحمدی با لباس شخصی از یگان ویژه در خواست نیرو کرد و با ۱۵ نفر از دانشجویان در مقابل دانشگاه وارد درگیری شد، به تدریج به تعداد دانشجویان در مقابل دانشگاه اضافه شد و سنگ پراکنی‌ها و تجمعات شدت گرفت.

 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب، اظهارکرد: جالب این است که نیروهای شخصی نیروهای رسمی را ترغیب به برخورد می‌کنند. تا اینکه فرمانده مسول آقای نظری برخلاف دستورات دستور به ضرب شتم می‌کنند. بعد از اینکه نیروهایی شخصی و نیروی انتظامی وارد می‌شوند دانشجویان ادامه می‌دهند. برای بار دوم هم به سردار نظری از طرف نماینده رهبری تاکید می‌شود که وارد کوی نشود اما برای بار دوم هم از دستور سر باز می‌زنند
نیروی انتظامی عذرخواهی کرد

زاکانی نیز با بیان اینکه گزارش وزارت کشور یک طرفه است و به گذشته نپرداخته است، تصریح کرد: در گزارشی که در آخرین روزهای مجلس هفتم خوانده شد .بناشد که از آقای نظری عذرخواهی کنند. و خاتمی به دستگاه قضایی معرفی شود. جریان شما حق دانشجو را ضایع کرد و همیشه به دانشجویان هزینه وارد کردید و خودتان رشد کردید. البته نیروی انتظامی هم عذرخواهی کرد و من به نیروی انتظامی گفتم که اشتباه کردید.

 

وی ادامه داد: من نمی‌دانم من با کدام آقای تاجزاده طرف هستم؟ تاجزاده از حضرت آقا می گویند شما همه فرمایشات حضرت آقا را قبول دارید؟ ما با جریانی مواجهیم که راحت دروغ می‌گوید و هیچی تحلیلی هم ارائه نمی‌دهد. نمی‌شود مواجه فرمایشی با موضوع کرد. گزارش دادگاه و مجلس را هم باید بخوانید. گزارش وزارت کشور یک سویه است.
نفاق را نمی‌پذیرم

تاجزاده با بیان اینکه من به بعضی از فرمایشات رهبری نقد دارم آقای زاکانی هم همینطور است اما جرات ندارد بگوید، تصریح کرد: من نفاق را نمی‌پذیرم و هر جا به نظرم هر جا صحبت‌های رهبری اشتباه باشد می‌گویم و هزینه آن را هم می‌پذیرم. تظاهرات دانشجویان آرام بود اما بعد عده‌ای تظاهرات دانشجویان را به هم زدند.

 

وی ادامه داد: سپاه و وزارت اطلاعات بیاید بگوید که در حوادث کوی یک جریان غیرخودی نقش داشته است. کسانی که به کوی حمله کردند کسی را که در اتاقش عکس امام خمینی و رهبری را هم به دیوار زده بودند کتک زدند. شورای نمایندگان ولی فقیه در دانشگاه کتک زدن دانشجویان را به شدت محکوم کرد
رفتار شما عین آمریکاست

زاکانی در ادامه و با این پرسش که نفاق را من دارم یا روزنامه‌هایی که کشته سازی کردند، گفت: در زمان حادثه کوی دانشگاه من خودم مسوول بودم و یک گزارش یک طرفه هم آمد و ما محکوم کردیم. من می‌گویم که این ظلم به دانشجویان است که وقتی لازم است از آن استفاده می کنید و آنها را پله و ابزار می‌کنید. این ظلم به دانشجو است. شما دردودل‌های خود ما را به ما می‌گویید؟ حوادث ۲۵ خرداد سال ۸۸ همان اتفاق هم در کوی دانشگاه افتاد.

 

وی با بیان اینکه رفتارهای شما عین آمریکا است، تصریح کرد: ۴۰ سال است شما برای ما سناریو ساختید. اما ما حالا دیگر می‌خواهیم صحبت کنیم. باید کل ماجرا دیده شود. من دو طرف را محکوم می کنم. شما همیشه برخورد نادرست کردید. نفاق را من دارم یا روزنامه‌هایی که کشته سازی کردند؟ من خشم فرو خفته دانشجویان در برابر شما هستم. من از حق دانشجو استفاده می کنم یا شما. من از سال ۶۸ عضو جنبش دانشجویی بودم و یک خط به مسی نینداختم. نیروی انتظامی اشتباه کرد اما باید مقدمه آن را هم ببینیم.
چه کسانی به کوی دانشگاه حمله کردند؟

تاجزاده با تاکید بر اینکه اگر جرات دارید بگویید که در ۲۵ خرداد ۸۸ چه کسانی به مردم حمله کردند، گفت: مردم می‌گویند اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا. یعنی منظورشان همه ما هستیم. اگر اشتباه کردید به مردم برگردید مردم شما را می‌بخشند ۲۰ سال است که همه تریبون‌ها دست شما است. شما که زورتان می‌رسد صداوسیما را باز کنید تا در آنجا بیایم از نفاق شما بگویم.
شما دیکتاتور به تمام معنا هستید

زاکانی با اشاره به اینکه من سخنران ۲۳ تیر بودم، خاطرنشان کرد: اتفاقا من عین مردم هستم. من کف صحنه بودم. من دهه ۶۰ رفتم برای انقلاب خون دادم اما شماها  خارج از کشور رفتید. شماها در صندلی های خود نشسته بودید. مرحوم سحابی آمد گفت ادامه دهید و نوری آن حرف‌های زشت را زد. بعد از نادران من دومین نفر بودم که رفتم و ۱۰۰ دانشجو را آزاد کردیم

 

وی ادامه داد: شما که آزادی خواه هستید. چرا به ما مجوز تجمع ندادید. نباید از پاسخ فرار کنید. ظهر جمعه رهبری آقای لاری را خواست و به ایشان تشر زدند و گفتند که چطور به دانشجویان مجوز ندادید؟ شما دیکتاتور به تمام معنا هستید.
چه کسی به محسن جوانی شلیک کرد؟

تاجزاده با بیان اینکه در حوادث کوی دانشگاه سال ۷۸ محسن جوانی شاگرد اول کنکور کشور به خاطر برخورد گلوله گاز اشک آور یک چشمش درآمد، خاطرنشان کرد: شما بگویید چه کسی به او شلیک کرد؟ طبق گزارش شورای عالی امنیت ملی نیروی انتظامی نقش مخربی در حوادث کوی دانشگاه داشت.

 

وی ادامه داد: پدیده ای به نام لباس شخصی داریم. دانشجویان با دیدن این‌ها آلرژی می‌گرفتند. آقای مشکینی گفت باید با گروه‌های فشار برخورد جدی شود. محسن رضایی گفت باید با گروه‌های فشار برخورد شود. ۲۰ سال است که گروه‌های فشار در کشور فعال هستند. آنها به سفارت انگلیس و عربستان حمله کردند و بعد می گویند که نیروهایی خارجی بودند. این‌ها چه کسانی هستند که بعد از این همه سال و این همه کار کسب با آنها برخورد نمی شود.
لباس‌شخصی‌ها در همه جای دنیا هستند

علیرضا زاکانی در ادامه در پاسخ به مصطفی  تاجزاده گفت: یک گروه لباس شخصی هستند که همراه با گروه‌های رسمی هستند و در همه کشورها هم هستند. گروهی هم در سال ۷۸ من جلوی آنها را گرفتم و اجازه ندادم حرکت کنند و به من گفتند تو لیبرال شده‌ای!

 

او ادامه داد: گروه سوم هم دوستان آقای تاجزاده هستند که زمان دادگاه اقای کرباسچی به کرباسچی شعار می‌دادند. سر ما که شما نمی‌توانید کلاه بگذارید. بله بعد از نماز جمعه ده‌نمکی به کوی رفت. و من هم به او تاکید کردم که نباید می‌رفتی و اشتباه کردی.

 

زاکانی گفت: مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی است که آقای هاشمی و آقای نوری در آن دخیل بودند که گفته است مردم در صورت دیدن تنش خود وارد شوند. اگر می‌خواهید ریشه را ببینید بروید مصوبات دوره آقای هاشمی و خاتمی را ببینید. الان هم که آقای هاشمی نیستند و شما از ایشان استفاده می کنید. من تاکید دارم که کوی دانشگاه را محکوم می‌کنم. من قبلا همه این مواضع را مکتوب اعلام کرده و گفته‌ام که غلط کرده‌اند که وارد سفارت انگلیس شده‌اند.
با توقیف فله‌ای مطبوعات و نظارت استصوابی موافق هستید یا مخالف؟

مصطفی تاجزاده در ادامه گفت: آقای زاکانی که خیلی موافق آزادی است بگوید که با توقیف فله‌ای مطبوعات و نظارت استصوابی موافق است یا مخالف؟ در زمان حوادث کوی دانشگاه گفته شده بود که به هر دو جناح دانشجویان باید مجوز داده شود. ما هر نوع خشونت را محکوم می‌کردیم. محسن جوانی که چشمش را در آن حوادث از دست داد می‌گوید: دوشنبه درهای کوی را بسته بودند و عده‌ای از دانشجویان بالای پشت بام بودند و بعد گاز اشک آور زدند. ناگهان گفتند فرار کنید انصار آمدند. ما هم از پشت نرده ها فرار کردیم و صورتم به نرده‌ها گیر کرد و افتادم.  بچه‌ها در کوی امنیت نداشتند و چه نیروی لباس شخصی است که گلوله شلیک می‌کند اما هیچ کس نمی‌تواند با آن‌ها برخورد کند؟

 

او ادامه داد: ۲۰ سال است از ماجرای عزت ابراهیم نژاد گذشته است. چرا ضارب عزت ابراهیم نژاد را نتوانستیم پیدا کنیم؟ چرا باید مردم را فریب بدهیم؟ اگر کارشان درست بوه بیایم برای مردم بگوییم. روزی که تظاهرات هم نبود می‌ریزند به کوی و دانشجویان را می‌زنند. خودسرها هرجا وارد می ‌شوند ما ضربه خوردیم. از محیط زیست جاسوس برای آمریکا پیدا می کنید آن وقت خودسرانی که به سفارت‌ها حمله می‌کنند را ول می‌کنید؟
منشاء افراطی‌گری از سوی شما پایه‌گذاری شد

علیرضا زاکانی در ادامه گفت: منشاء افراطی‌گری از سوی شما پایه‌گذاری شد. ما همیشه با افراطی‌گری مختلف بودیم و جلوی آن ایستاده‌ایم. ایراد این اتفاقات از ما بود که سکوت کردیم. متاسفانه دستگاه‌های اطلاعاتی ما خواب هستند. اگر تنها کار می‌کردند این اتفاق‌ها نمی‌افتاد. در هر جایی افراط‌گری بد است اما شما و دوستانتان یک پای افراطی‌گری هستید.

 

 

مصطفی تاجزاده با بیان اینکه شما نمی‌خواهید قاتل عزت ابراهیم نژاد محاکمه شود، گفت:‌ من روز جمعه بعد از ظهر داخل کوی رفتم. تا پایان جلسه شورای عالی در کوی بودم و همه تلاشم این بود که بچه ها در کوی بمانند. اینقدر این بچه ها استرس داشتند و به آن‌ها فشار‌ آمده بود. ما دیدیم تنها راهی که می توانیم آرامشان کنیم این است که داخل کوی بمانیم که اگر آن‌ها خواستند بروند، از روی جنازه ما رد بشوند. برایشان سخنرانی کردیم. دقیقا وقتی آن‌ها را آرام کردیم به یک نفر تیراندازی شد.

 

تاجزاده گفت:‌ ما نمی توانستیم به آن‌ها دروغ بگوییم. درست وقتی کوی را آرام می‌کنیم این اتفاق می‌افتد و این مشکوک است. وقتی بچه ها در کوی هستند و نیروی انتظامی هم بعد صحبت‌ها بیرون رفته، همه در کوی جمع شدند ناگهان صدای تیراندازی شنیده می شود. چرا این افرادی که می‌گویید افراط‌گر و دوستان ما هستند به شما زنگ می زنند؟ چرا با شما در ارتباط هستند و از داخل سفارت به شما زنگ می‌زنند؟ من گفتم هرکسی را که جرم کرده محاکمه کنید. اما نمی‌خواهید این کار را بکنید چون نمی‌خواهید قاتل عزت ابراهیم نژاد را محاکمه کنید.

 
شما از حقیقت گویی ناراحت نشوید

 

علیرضا زاکانی در ادامه گفت: دوست عزیزی که از ناحیه چشم مجروح شد و جنایت اتفاق افتاد شما می گویید افراطی است، من می‌گویم آقای یونسی که دوست و طرفدار شماست. ما عاملش را گرفتیم و نتیجه هیچ شد. من را متهم به فساد کردند چون می خواستم حق مردم را بگیرم. من از حق مردم دفاع کردم و شما می گویید قوه قضاییه بد است. بله هم خوب دارد و هم بد. مجلس هم همینطور است.

 

او ادامه داد: من هم بین دانشجویان و نیروی انتظامی بودم. از در پشت کوی آمدم داخل و دیدم اوضاع چطور است. در گزارش هایم انصاف را درباره شما هم رعایت کردم. اینکه شما و آقای شمس الواعظین چه کردید. اما نکته این بود که داخل کوی بیایید و جلوگیری کنید، نه اینکه آتش فتنه را به پا کنید. به چشم خودم دیدم کوکتل مولوتف از ساختمان شماره ۲ می‌انداختند. منصفانه نظر بدهیم. دانشجویان را می دیدم که از بالای ساختمان آتش روی نیروی انتظامی می انداختند. غلط کرد کسی که به دانشجو تعرض کرد، غلط کرد کسی که به نیروی انتظامی تعرض کرد. چرا دو طرف را نمی‌گیریم.

 

زاکانی با بیان اینکه شما از دانشجو سواستفاده می کنید، گفت: من سیلی خوردم به خاطر دانشجو. شما از حقیقت گویی ناراحت نشوید. شما مسوول این اتفاق بودید. وزارت اطلاعات دست رهبری نیست تازه ما در مجلس خواستیم حفاظت وزارت اطلاعات را ببریم زیر نظر رهبری ایشان مخالفت کردند و گفتند بگذارید همان جا بماند.
چرا گزارش درباره مرگ عزت ابراهیم‌نژاد منتشر نمی‌شود؟

مصطفی تاجزاده با بیان اینکه شما بگویید که چرا گزارش درباره مرگ عزت ابراهیم‌نژاد منتشر نمی شود،‌ گفت: مگر شما ننوشتید. مگر نسخه ای از آن را ندارید؟ چرا تکلیف قتل‌ها و ترورها رو منتشر نمی‌کنید؟ اگر نمی توانید که بگویید ضعیف هستیم اینها که دست اصلاح طلبان نبود. شما که میر حسین موسوی کروبی و رهنورد را غیرقانونی حصر کردید. بیایید و در این زمینه توضیح دهید.
شما زندان که می‌روید لپتان گل می‌اندازد

زاکانی در ادامه این مناظره با بیان اینکه وظیفه من این بود که گزارش را بنویسم و این کار را کردم، گفت: دستگاه‌های قضایی قرار بود ماجرا را دنبال کنند. امروز که دستگاه امنیتی دست شماست. قبلا هم بود. عرض من هم این است که اوضاع مشکوک است. ببینید چه کسانی این کار را کردند و آخرش چه شد و مردم بدانند چه جنایتی انجام شد. مشخص است که کارها به کدام جناح ارتباط دارد. در مورد حصر سوال کردید. این بر اساس همان قاعده ای است که آقای منتظری و آقای خاتمی داشتند چرا آن موقع صدایتان درنیامد؟

 

زاکانی گفت: شماها که زندان می‌روید لپتان گل می‌اندازد. باید مقصران را پیدا کرد. من هیات علمی دانشگاه هستم و می گویم انصاف داشته باشید. سند می خواهد نمی‌شود که بدون سند حرف بزنید. انواع و اقسام حرف‌ها را بدون سند می‌گویید و ادعای حرف راست دارید. این اصلا پاسخ قابل قبولی نیست. یکی از دوستان شما آقای عبدالله نوری و دیگران تهدید و آشوب کردند در همین دانشگاه تهران. ما گفتیم اراذل و اوباش بروند بعد حرف بزنیم.

 
رفع حصر کمک زیادی به نظام می‌کند

 

مصطفی تاجزاده با بیان اینکه حصر میرحسین موسوی، کروبی و زهرا رهنورد باید بشکند، گفت: به نظر ما رفع حصر کمک زیادی به نظام می‌کند. می خواهم آقای زاکانی به این فکر کند. آقای لاریجانی و ناطق نوری که از ابتدا با ما نبودند. آقا مطهری، خود آقا هاشمی هم همینطور. فکر کنید که چرا؟ اینها چرا بعد از این سالها آمده اند طرف ما. حتما اینها طرف ما آمده اند تا بروند زندان و لپ هایشان گل بیندازد.

 

تاجزاده گفت:‌ اگر زندان آنقدر خوب است بروید آنجا اگر آنقدر خوب است. من لپم گل انداخت؟ من هفت سال غیرقانونی انفرادی در زندان بودم. من اتهامی نداشتم. اما به من گفتند که شما را گرفتیم چون حزب مشارکت برای دو روز بعد از بازداشت من اعلام تجمع کرده بود.

 

او گفت: بله آقای خاتمی در آن دوران همه تلاش و نیروی خود را گذاشت تا حصر منتظری را بشکند. به نظر ما هم این کار بهترین بود و در آن زمان هم کمک زیادی به نظام می‌کرد. حصر میرحسین موسوی، کروبی و زهرا رهنورد هم باید بشکند. به نظر ما رفع حصر کمک زیادی به نظام می‌کند.

 

تاجزاده با بیان اینکه افراطی ها را کنار بگذارید از اصولگراها بپرسید که رفع حصر آقای منتظری به نفع کشور شد به نفع رهبر و کشور شد یا نه؟،‌گفت: اگر اصولگرایان مخالفت کردند این افراد را تا آخر عمر در حصر نگه دارید. از جنبه مثبت نگاه کنید. اگر از باب منفی نگاه کنید حصر ما را به باد می دهد.
کشور را لب پرتگاه بردید

علیرضا زاکانی در ادامه این مناظره گفت:‌ از عجایب روزگار است که ۴۰ ساله در تشکیلات اصلاحات هیچ کس فاسد نشده است. اینقدر که این ها گل و بلبل و تر و تمیز هستند. یک خیانتکار، یک قاتل بین آن‌ها پیدا نشده است. شما یک قبیله هستید. من با چپ و راست کاری ندارم. اصلاح‌طلب و اصولگرا اگر به اصولشان پایبند نباشند سر مردم کلاه می‌گذارند. این قبیله هیچ نفعی نداشته. اینهمه قرارداد فاسد در این کشور بسته شد. مشکل کشور چیست. کجاست؟ پایه‌هایش کجاست؟ شما و دوستانتان پایه‌اش را گذاشتید.

 

زاکانی گفت: هر کسی به شما اضافه شود هر جنایتی بکند شما حمایت می‌کنید، سرتان را هم بالا می‌گیرید. جفا در حق ملت، اتمام و کشور است. سال ۸۸ کشور را لب پرتگاه بردید. آبروی ملت را بردید. رای را مخدوش کردید. مردمی که با شما نباشند اخ هستند. به چه حقی به مردم توهین می‌کنید؟ آمریکا دشمن ما هست یا نیست؟ پس چرا صورت جلسه آن‌ها را در کشور اجرا می‌کنید؟ باید حرف بزنیم و منتشر شود.

 

زاکانی با بیان اینکه شما کودتا علیه مردم کردید، گفت:  این‌ها همه واضح است. درباره حصر هم هفته آینده بحث می‌کنیم. به شما هفته آینده می‌گویم که چه اتفاقاتی در آن ایام افتاد که سندهایش هم موجود است.  سران فتنه اگر فتنه و معرکه‌گیری جدید نباشد باید محاکمه شوند. این ها آبروی ملت را بردند. جلوی عرب‌های سوسمارخور سرت را بالا بگیری ما از جنایت بگذریم.

 

زاکانی گفت: نمی‌شود راحت از حرف ها بگذریم. آبروی ملت و نظام و رای مردم رفت یا نرفت؟ غارت‌های بعد فتنه را می‌گویم که فقط یکی از سندهایش قدر یک میلیون خانه به دو نفر برسد. می گویم چطور این ها از رفقای شما هستند. اتفاقا حتا هفته آینده باید واردش شویم. حتما زندان شما با زندان دیگران متفاوت است. بروید زندان دیگران را بینید، برای خودتان را هم ببینید. علاقه هم ندارم شما زندان باشید.

 

زاکانی با بیان اینکه ملت مظلوم به خاطر شما وارد صحنه می شوند و خروجی‌اش آشوب و بلواست،‌ گفت: هر ۱۰ سال یک نافرمانی مدنی می‌شود. پایه اولش ناراحتی مردم است. پایه دومش ناکارآمدی دولت برای خدمت به مردم است. سوم دعوت سیاسیون سهم خواه برای اینکه مردم به صحنه بیایند.  پایه چهارم هم منافقین و دیگران هستند که برخی زمینه اش را فراهم می کنند. این عامل ها در کنار هم دست به دست هم می دهند. مردم را تحت فشار می گذارند یا واژگونی نظام و یا تغییر یا مذاکره یا جنگی که شما می گویی همین است که به جامعه القا می کنید.

 

او ادامه داد:‌ تا اینجا خودم شاهد ماجرا بودم از هر سندی مستندتر بودم. نیاز به کتاب خواندن نبود. دوران بزن برویی تمام شده است. دوران پاسخگویی است. دوران مشق هم تمام شده، وقت امتحان است. ۴۰ سال است در این مملکت هستم و از تمام روزهایم دفاع می کنم که در کدام روز کجا بودم و چه کردم. پرچمدار دفاع از کهریزک خودم بودم. چه کی با جاسبی و مرتضوی درگیر شد؟ من بودم. پس ما را چپ و راست نکن. من مدافع حق خودم هستم و نمی گذارم شما حق مردم را بخوری.

 

زاکانی گفت: فتنه آینده با روشن گری قابل حل است. راهش هم شفافیت است. همه بگویند مالشان را از کجا آوردند. از طرف خودم از اقوام عرب معذرت می‌خواهم و از آقای زاکانی هم می‌خواهم که عذرخواهی کند تا سوء تفاهم ایجاد نشود ما با اقوام عرب همسایه هستیم. آقای طائب به من گفت که پرونده اخلاق و مالی شما پاک است. گفتم از شما تشکر می‌کنم چون با نحوه کار شما ما سالم ماندیم اما افراد طرف شما بدون نظارت هر کاری که خواستند کردند.  ما به این سیستم اعتراض داریم که چرا مفسدان باید کار را در دست داشته باشد. من با آقای زاکانی که کاری ندارم من دارم با یک جریان حرف می‌زنم.

 

او گفت:‌ من به این حرف اعتقاد دارم که فساد ریشه این نظام را متزلزل می کند. با این موافقت اما کسی همراه فلان آقا فلان خانم نکند. اینکه می گویید شما در زندان خوش می گذرانید هم قابل بررسی است. دنیا الان به دنبال از بین بردن زندان ها است. شما اعتراض می کنی که چرا من رندان نرفتم یا زندانم به گونه ای دیگر بوده است؟ حتما باید ماجرای سعید امامی اتفاق بیفتد؟!

 

او گفت:‌ هر کسی درباره فساد حرف دیگری زد حتما یک پایش می‌لنگد. قبل از نظارت استصوابی قرار بود ملت انتخاب کنند. بگذارید وضعیت به گونه‌ای باشد که مردم انتخاب کنند. به صورت آزاد این کار را انجام دهیم که یا ما یا شما یا کدام دیگری را انتخاب کنند.  من درباره عرب‌های سوسمارخور گفتم آنها که آدم‌ها را تکه‌تکه می‌کنند، دیگر دفاع کردن ندارند و گرنه عرب‌های ما که جزو این کشور هستند.

 

او گفت: من مبارزه با فساد را با دوستان دنبال می‌کنیم. من مکرر این کار را کرده‌ام و هزینه این را هم داده‌ام. شما دنبال انتخابات آزاد نیستید دنبال انتخابات کنترل‌شده‌اید. ما زمانی که خاتمی رییس جمهور شد به او تبریک گفتیم و گفتیم که به شما کمک می‌کنیم. شما بد و خوب می‌کنید. شما دیگر مدعی انتخابات آزاد نباشید. شما که در فتنه سال ۸۸ بزرگترین جنایت را در حق مردم کردید حرف از انتخابات آزاد نزنید. نگاه شما نگاه قبیله‌سالارانه است و فکر می‌کنید قیم مردم هستید فساد داخل خودتان را تصفیه کنید. شما از باورهای امام عبور می‌کنید. نفاق نداشته باشید.

 
دانشجویان در سال ۷۸ مطلقا هیچ اشتباهی نکردند

 

مصطفی تاجزاده گفت: دانشجویان در سال ۷۸ مطلقا هیچ اشتباهی نکردند. اینها به دلیل اینکه دو نفر را نجات دهند حاضر هستند دامن همه نظام را لکه دار کنند. بیانتان را اصلاح کنید. برای اینکه ثابت کنیم که انتخابات آزاد را قبول داریم یا نه باید از مردم بپرسیم که ما طرفدار آزادی هستیم یا شما؟ نمی‌خواهید قیم مردم باشید. بگذارید مردم انتخاب کنند. اتفاقا من در توییتر نوشتم که سه قاضی بگذارید و پرونده افرادی مانند برادر رییس جمهور، بقایی، مشایی و برداران لاریجانی و برادر آقای جهانگیری و.. را بررسی کنید.

کلید واژگان
علیرضا زاکانیکوی دانشگاهمصطفی تاجزاده
پربیننده ترین اخبار

آخرین اخبار

دیلی‌بیست گزارش داد؛ تحقیقات «رابرت مولر» از نقش یک شرکت اسرائیلی در پیروزی ترامپ / «سای‌گروپ» در زمینه دستکاری افکار عمومی با حساب‌های کاربری جعلی فعالیت می‌کند


لایحه CFT مجددا در دستورکار مجلس قرار گرفت


سخنگوی اتحادیه اروپا: کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است


باید از مسئولین گله کرد که چرا با خروج آمریکا، برجام را آتش نزدند؟ در نهایت باید این کار را بکنند / جوانان ما آماده شهادت هستند


چرا برجام به نفع ایران تمام شده و می شود؟


دمای تهران به زیر صفر می‌رسد


علوی: با استانی‌شدن انتخابات، نمایندگان شاخص‌تری به مجلس راه می‌یابند


آیت‌الله جنتی: حال آیت‌الله مومن رضایت‌بخش نیست؛ هوشیاری خیلی خوبی ندارند


علت اصلی حادثه سانچی چه بود؟


دموکرات‌ها ترامپ را پس زدند/ مذاکره درباره تعطیلی دولت پذیرفته نشد


آمریکا: معافیتهای نفتی تمدید نمی شود/ تحریم های نفتی ایران تا سال 2020 ادامه خواهد داشت


تیم ملی ایران با چند تغییر در ترکیب اصلی به مصاف عراق می‌رود.


از دزدانی که به تخت جمشید زدند تا کشف آثار هخامنشی در محل دستشویی‌ها


درباره نارضایتی‌های مردم، اصلاح‌طلبان متهم ردیف اول نیستند


علیرضا علوی‌تبار: پس از انقلاب ۲ پایه ضد جامعه مدنی را از بین بردیم


محمد هاشمی: موسوی خوئینی ها باید در پیشگاه خدا پاسخگو باشد /


حسین محب اهری درگذشت


تاجزاده: در مورد ۷۸ بدون تسامح حوادث گذشته را نقد کنیم/ چرا قاتل عزت ابراهیم‌نژاد را معرفی نمی‌کنید// زاکانی: شما در جریان کوی دانشگاه کشته‌سازی کردید/ لباس شخصی‌ها به نوری و هاشمی و تایید خاتمی برمی‌


جزئیات رشوه حسین هدایتی به مدیران بانک سرمایه


نشست ضد ایرانی ماه فوریه ورشو را باید جدی گرفت؟!/بروز اختلاف جدی داخل اروپا بر سر ایراننقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2017 JameeMa.ir, All rights reserved
Designed & Developed by www.dorweb.ir