چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
پایگاه تحلیلی خبری جامعه ما

پایگاه تحلیلی خبری جامعه ما

تاریخ انتشار

دوشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ ساعت ۱۴:۳۴:۵۱

شناسه خبر

۶۷۸۶


پیام طرح کاهش صفرها چیست؟طرح حذف چهار صفر از پول ملی در شرایطی که حتی رئیس کل بانک مرکزی هم می‌گوید که «می‌دانیم حذف چهار صفر از پول ملی تاثیری در رشد و تورم ندارد»، احتمالا مقدمه‌ای برای طراحی دیگر سیاست‌های اقتصادی در جهت اصلاح نظام بانکی است.

جامعه ما: طرح حذف چهار صفر از پول ملی در شرایطی که حتی رئیس کل بانک مرکزی هم می‌گوید که «می‌دانیم حذف چهار صفر از پول ملی تاثیری در رشد و تورم ندارد»، احتمالا مقدمه‌ای برای طراحی دیگر سیاست‌های اقتصادی در جهت اصلاح نظام بانکی است.

به گزارش ایسنا، مطرح شدن طرح حذف چهار صفر از پول ملی در شرایطی است که اقتصاد کشور درگیر مسائل بسیار مهمتری از تعداد صفرهای پول ملی است. تورم، رکود و حجم بالای نقدینگی در کنار مشکلات تولیدکنندگان از اهم مسائل اقتصادی این روزهای کشور هستند که به نظر نمی رسد بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت نسبت به آنها غافل باشد.

با شروع تغییر و تحولات در تیم اقتصادی دولت و تغییر و تحولات در دو وزارتخانه اقتصاد و صمت و همچنین آمدن مهره‌های کلیدی مانند طیب نیا به شورای پول و اعتبار بانک مرکزی، بلافاصله بحث اصلاح نظام بانکی هم مطرح شد. افزایش حجم نقدینگی در سال های گذشته و رسیدن آن به مرز ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان یکی از عمده ترین کج کارکردهای نظام بانکی در چند سال گذشته بوده است.

با روی کار آمدن فرهاد دژپسند به عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس‌جمهور اصلاح نظام  بانکی را مهمترین تکلیف او عنوان کرد و دژپسند هم این موضوع را نخستین هدف خود به عنوان وزیر اقتصاد اعلام کرد؛ از سوی دیگر بانک مرکزی هم امسال را سال اصلاح نظام بانکی توصیف کرده است.

اما نسبت طرح حذف چهار صفر از پول ملی با اصلاح نظام بانکی چیست؟ آن هم در شرایطی که رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که می‌دانیم حذف چهار صفر از پول ملی تاثیری در رشد و تورم ندارد، گفته‌ که ادعا نکردیم حذف صفرها کاری حقیقی است، ‌بلکه یک کار ظاهری و اسمی است.

به نظر می‌رسد مطرح شدن حذف صفر از پول ملی مقدمه ای برای آغاز اصلاحات احتمالا پر سر و صدای بانک ها در آینده باشد، چرا که به گفته کارشناسان طرح حذف چهار صفر از پول ملی خود به تنهایی نمی تواند چاره ای برای حل مسائل اقتصادی باشد مگر این که این طرح با سایر سیاست های اقتصادی همراه شود.

حذف صفر از پول ملی نیازمند تغییرات گسترده در سیستم های کدگذاری مالی و همچنین چاپ اسکناس است. طرحی با چنین هزینه ها و بار مالی زیادی که دارد مطمئنا نمی تواند بدون اهداف اقتصادی طراحی شده باشد؛ جدیت در اجرای این طرح می تواند نشان از احتمال طراحی مجموعه ای از سیاست‌های اقتصادی در ماه‌های آینده داشته باشد که حذف صفر تنها بخش کوچکی از آن است.

از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند هرچند که کاهش صفرهای پول ملی نمی‌تواند به عنوان عاملی اقتصادی موجب کاهش تورم شود اما این مساله به لحاظ روانی می‌تواند باعث ایجاد جوی روانی شود تا از آن طریق شهروندان هراس کمتری از افزایش قیمت کالاها داشته باشند و از سوی دیگر نرخ پول ملی در قیاس با دلار هم تعدیل شود تلقی افت ارزش پول ملی نسبت به دلار هم از بین برود؛ امری که شاید در کوتاه مدت بتواند اینگونه هم بشود اما قطعا بعد از مدتی اگر تورم کنترل نشود دوباره صفرها به جای خود برمی‌گردند.

به گزارش ایسنا، حذف صفر از پول ملی ایران در جمهوری اسلامی تاکنون چندین بار و در سال‌های ۱۳۷۲ و ۱۳۸۶ مطرح شده است، اما هیچ‌گاه اقدامات اجرایی به صورت جدی در راستای آن انجام نشد. در سال ۱۳۹۵ هم برای نخستین بار، حذف چهار صفر از پول ملی به طور جدی‌تری از سوی مسئولان وقت پیگیری شد تا جایی که در جلسه هیات وزیران، واحد پول ایران، تومان و برابر با ۱۰ ریال ‌تعیین شد.

انتهای پیام

 

کلید واژگان
پول ملیسایت خبری تحلیلی جامعه ماکاهش صفر
پربیننده ترین اخبار

آخرین اخبار

دیلی‌بیست گزارش داد؛ تحقیقات «رابرت مولر» از نقش یک شرکت اسرائیلی در پیروزی ترامپ / «سای‌گروپ» در زمینه دستکاری افکار عمومی با حساب‌های کاربری جعلی فعالیت می‌کند


لایحه CFT مجددا در دستورکار مجلس قرار گرفت


سخنگوی اتحادیه اروپا: کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است


باید از مسئولین گله کرد که چرا با خروج آمریکا، برجام را آتش نزدند؟ در نهایت باید این کار را بکنند / جوانان ما آماده شهادت هستند


چرا برجام به نفع ایران تمام شده و می شود؟


دمای تهران به زیر صفر می‌رسد


علوی: با استانی‌شدن انتخابات، نمایندگان شاخص‌تری به مجلس راه می‌یابند


آیت‌الله جنتی: حال آیت‌الله مومن رضایت‌بخش نیست؛ هوشیاری خیلی خوبی ندارند


علت اصلی حادثه سانچی چه بود؟


دموکرات‌ها ترامپ را پس زدند/ مذاکره درباره تعطیلی دولت پذیرفته نشد


آمریکا: معافیتهای نفتی تمدید نمی شود/ تحریم های نفتی ایران تا سال 2020 ادامه خواهد داشت


تیم ملی ایران با چند تغییر در ترکیب اصلی به مصاف عراق می‌رود.


از دزدانی که به تخت جمشید زدند تا کشف آثار هخامنشی در محل دستشویی‌ها


درباره نارضایتی‌های مردم، اصلاح‌طلبان متهم ردیف اول نیستند


علیرضا علوی‌تبار: پس از انقلاب ۲ پایه ضد جامعه مدنی را از بین بردیم


محمد هاشمی: موسوی خوئینی ها باید در پیشگاه خدا پاسخگو باشد /


حسین محب اهری درگذشت


تاجزاده: در مورد ۷۸ بدون تسامح حوادث گذشته را نقد کنیم/ چرا قاتل عزت ابراهیم‌نژاد را معرفی نمی‌کنید// زاکانی: شما در جریان کوی دانشگاه کشته‌سازی کردید/ لباس شخصی‌ها به نوری و هاشمی و تایید خاتمی برمی‌


جزئیات رشوه حسین هدایتی به مدیران بانک سرمایه


نشست ضد ایرانی ماه فوریه ورشو را باید جدی گرفت؟!/بروز اختلاف جدی داخل اروپا بر سر ایراننقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2017 JameeMa.ir, All rights reserved
Designed & Developed by www.dorweb.ir