چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
پایگاه تحلیلی خبری جامعه ما

پایگاه تحلیلی خبری جامعه ما

تاریخ انتشار

دوشنبه ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ ساعت ۱۴:۳۲:۰۳

شناسه خبر

۶۷۸۵


سرخو:دلالی بیشتر به بهره ‌گیری از رانت‌ها و بستر رشد مفاسد تبدیل شده استیک فعال سیاسی گفت: دولت و یا نهادهای غیر دولتی نظیر شهرداری‌ها باید در ساختار خودشان به نحوی موضوعات را طراحی کنند که شاهد واسطه‌گری‌های مخرب و غیر تخصصی نباشیم.

جامعه ما: یک فعال سیاسی گفت: دولت و یا نهادهای غیر دولتی نظیر شهرداری‌ها باید در ساختار خودشان به نحوی موضوعات را طراحی کنند که شاهد واسطه‌گری‌های مخرب و غیر تخصصی نباشیم.

محسن سرخو در گفت‌و گو با ایسنا، در ارتباط با اظهارات اخیر رئیس جمهور مبنی بر ضرورت مبارزه با پدیده دلالی، با بیان اینکه دلالی مثبت و منفی باید از یکدیگر تفکیک شوند،‌ اظهار کرد: اصطلاح واسطه ‌گری یا دلالی اگر خوب هدایت شود و خوب از آن استفاده شود می‌تواند کمک کننده و تسهیل کننده باشد؛ اما متاسفانه به علت اینکه در کشور ما به صورت تخصصی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، به عامل مخرب تبدیل شده است.

وی ادامه داد: دلالی در کشور ما بیشتر به بهره ‌گیری از رانت‌ها و بستر رشد مفاسد تبدیل شده است. تفاوتی هم ندارد که در حوزه سیاسی باشد یا اجتماعی، تفاوتی ندارد دلالی اقتصادی باشد و یا فرهنگی چون تخصص و کارشناسی لازم وجود ندارد، آثار مخرب و منفی دارد.  

سرخو افزود: در صورتی که ارائه خدمات در حوزه‌های واسطه‌گری با کار و فعالیت تخصصی همراه باشد مانند آنچه که در خیلی از کشورها و شرکت‌های بزرگ اقتصادی شاهدش هستیم، نه‌تنها مشکلی فراهم نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود شاهد کارهای تخصصی باشیم که جامعه از این خدمات سودمند شود.

وی تصریح کرد: اگر در همه‌ حوزه‌ها حتی دلالی تخصص‌گرایی گسترش یابد هم کسی که خدمات را تولید می کند سود می برد و هم واسطه به خاطر کار تخصصی که ارائه می کند به هر دو طرف تولید کننده و مصرف کننده خدمات سودرسان ارائه می‌کند و در مقابل  خودش هم عوایدی را دریافت می کند.

این عضو حزب اسلامی کار تاکید کرد: وقتی تعداد این واسطه ها متعدد و متنوع می‌شود و در همه امور به ویژه در فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی حضور پیدا می‌کنند و نیازی هم به کسب تخصص در خودشان نمی‌بینند، موقعیت‌ها را برای فعالیت‌های سالم از بین می‌برند.

وی گفت: آن ها با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی و ویژه‌ای که برخی از افراد ممکن است در اختیارشان بگذارند به فساد در دلالی دامن می‌زنند. این رانت‌ها می تواند به یکسری از ارتباطات پیچیده به‌ویژه در مواردی که بحث‌های سیاسی مطرح است، بیانجامد.

سرخو افزود: عده‌ای از این دلالان،افرادی هستند که اذعان می کنند ارتباطاتی با برخی مقامات سیاسی دارند و می توانند از طریق این آشنایی از رانت‌هایی بهره‌مند شوند تا به مقاصد اجتماعی و سیاسی خود دست پیدا کنند.

وی یادآور شد: دولت و یا نهادهای غیر دولتی نظیر شهرداری‌ها باید در ساختار خودشان به  نحوی موضوعات را طراحی کنند که این قبیل واسطه گری‌ها جای رشد نداشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: در مرحله بعدی آن واسطه گری‌هایی که کار تخصصی انجام ‌می‌دهند هم باید جداگانه بررسی شوند؛ چرا که ما نمی‌توانیم بگوییم واسطه گری از اساس کار بدی است. شرکت‌های بزرگ جهانی گاهی برای فروش کالاها و یا خدمات‌شان از همین واسطه‌گرها استفاده می‌کنند.

کلید واژگان
سایت خبری تحلیلی جامعه ماسرخوفساد
پربیننده ترین اخبار

آخرین اخبار

دیلی‌بیست گزارش داد؛ تحقیقات «رابرت مولر» از نقش یک شرکت اسرائیلی در پیروزی ترامپ / «سای‌گروپ» در زمینه دستکاری افکار عمومی با حساب‌های کاربری جعلی فعالیت می‌کند


لایحه CFT مجددا در دستورکار مجلس قرار گرفت


سخنگوی اتحادیه اروپا: کانال ویژه مالی اروپا در آستانه راه اندازی است


باید از مسئولین گله کرد که چرا با خروج آمریکا، برجام را آتش نزدند؟ در نهایت باید این کار را بکنند / جوانان ما آماده شهادت هستند


چرا برجام به نفع ایران تمام شده و می شود؟


دمای تهران به زیر صفر می‌رسد


علوی: با استانی‌شدن انتخابات، نمایندگان شاخص‌تری به مجلس راه می‌یابند


آیت‌الله جنتی: حال آیت‌الله مومن رضایت‌بخش نیست؛ هوشیاری خیلی خوبی ندارند


علت اصلی حادثه سانچی چه بود؟


دموکرات‌ها ترامپ را پس زدند/ مذاکره درباره تعطیلی دولت پذیرفته نشد


آمریکا: معافیتهای نفتی تمدید نمی شود/ تحریم های نفتی ایران تا سال 2020 ادامه خواهد داشت


تیم ملی ایران با چند تغییر در ترکیب اصلی به مصاف عراق می‌رود.


از دزدانی که به تخت جمشید زدند تا کشف آثار هخامنشی در محل دستشویی‌ها


درباره نارضایتی‌های مردم، اصلاح‌طلبان متهم ردیف اول نیستند


علیرضا علوی‌تبار: پس از انقلاب ۲ پایه ضد جامعه مدنی را از بین بردیم


محمد هاشمی: موسوی خوئینی ها باید در پیشگاه خدا پاسخگو باشد /


حسین محب اهری درگذشت


تاجزاده: در مورد ۷۸ بدون تسامح حوادث گذشته را نقد کنیم/ چرا قاتل عزت ابراهیم‌نژاد را معرفی نمی‌کنید// زاکانی: شما در جریان کوی دانشگاه کشته‌سازی کردید/ لباس شخصی‌ها به نوری و هاشمی و تایید خاتمی برمی‌


جزئیات رشوه حسین هدایتی به مدیران بانک سرمایه


نشست ضد ایرانی ماه فوریه ورشو را باید جدی گرفت؟!/بروز اختلاف جدی داخل اروپا بر سر ایراننقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2017 JameeMa.ir, All rights reserved
Designed & Developed by www.dorweb.ir